wtorek, 4 grudnia 2018

Racuchy

Czas przygotowania: 10 minut
Czas smażenia: 20 minut
Ilość porcji: 25 średnich racuchów 
Składniki:
  • pełna szklanka mleka - 250 ml
  • 1,5 szklanki mąki pszennej - 250 g
  • 25 gramów świeżych drożdży lub 7 g suchych
  • łyżka cukru
  • 2 żółtka jajek
  • szczypta soli

Dodatkowo czas wyrastania ciasta: 20 minut pracowania drożdży + 20 minut wyrastania ciasta do placków drożdżowych. 
Potrzebujesz również: jedną łyżkę oleju do smażenia - u mnie kokosowy, ewentualnie cukier puder do oprószenia racuchów drożdżowych 
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Odmierz sobie wszystkie składniki. Przygotuj 1,5 szklanki mąki, szklankę ciepłego mleka oraz dwa żółtka jajek. Białka możesz zamrozić lub użyć do innego deseru. Polecam przepis na super szybkie kokosanki

Jak zrobić zaczyn do racuchów drożdżowych

Do zrobienia racuchów użyj jednej, średniej miski. Zacznij od zaczynu. W misce umieść drożdże. Zarówno z drożdżami świeżymi, jak i suchymi postępuj tak samo. Odlej kilka łyżek ciepłego mleka z odmierzonej szklanki. Ważne by mleko było ciepłe, ale nie gorące. Dodaj łyżkę cukru oraz dwie łyżki mąki z przygotowanej wcześniej porcji. Składniki na zaczyn dobrze wymieszaj i rozetrzyj drożdże. Zaczyn przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe i nieprzewiewne miejsce na 20 minut. Możesz miskę umieścić w lekko nagrzanym piekarniku (do 40 stopni). Robię tak głównie zimą, gdy temperatura w domu nie przekracza u mnie 21 stopni. Zaczyn powinien się napuszyć i urosnąć.

Ciasto na racuchy drożdżowe

Do gotowego zaczynu dodaj dwa żółtka jajek, resztę mleka oraz pozostałą mąkę i szczyptę soli. Wszystkie składniki bardzo dobrze wymieszaj i wyrabiaj około 2-3 minut. Ciasto możesz wyrobić ręcznie lub mikserem z hakami do ciasta drożdżowego. Miskę z ciastem przykryj ściereczką bawełnianą i odstaw na 20 minut w ciepłe miejsce, by wyrosło. 
Ciasto na placki drożdżowe powinno wyrosnąć przynajmniej dwa razy. Jeśli po 20 minutach nie jest jeszcze dobrze wyrośnięte, poczekaj jeszcze kilka minut.
Nagrzej dużą patelnię. Dodaj odrobinę oleju kokosowego lub innego delikatnego oleju czy też masła klarowanego. Łyżką nakładaj porcje ciasta wielkości średniego orzecha włoskiego. Racuchy Mogą być grube nawet na 2 cm. Ciasto będzie klejące i ciągnące, tak ma być. Po nałożeniu kilku porcji nie ruszaj placków aż do przewrócenia ich na drugą stronę. Smaż/piecz na małej mocy palnika. Z obu stron po 2-3 minuty do zarumienienia. Placki rosną jeszcze na patelni. W ten sposób usmaż wszystkie placki.
Gotowe racuchy drożdżowe można jeść same lub oprószone cukrem pudrem. Bardzo dobrze będą również smakowały z owocami i domowym dżemem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz